DOLAR 32,9472 0.14%
EURO 35,3344 -0.12%
ALTIN 2.465,80-0,14
BITCOIN 2012801-0.14657%
Balıkesir
30°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • HESAP
Altay Tankı Seri Üretime Geçti

Altay Tankı Seri Üretime Geçti

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Altay tankının seri üretime geçtiğini duyurdu. Altay tankının BMC'nin değil, devletin bir ürünü olduğunu belirten Görgün, tankın üretim süreci ve yeni özellikleri hakkında bilgi verdi.

ABONE OL
Haziran 20, 2024 14:49
Altay Tankı Seri Üretime Geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altay Tankı Resmen Seri Üretimde

Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki en önemli projelerinden biri olan Altay tankı, seri üretime geçti. Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Altay tankının üretim sürecine dair önemli açıklamalarda bulundu. Görgün, “Altay tankı, BMC’nin değil, devletin bir ürünüdür. Devletin imkanlarıyla geliştirilmiş ve daha sonra özel sektöre ürettirilmiştir” dedi.


Altay Tankı Seri Üretime Geçti_1

Devletin İmkanlarıyla Geliştirildi

Altay tankının, tamamen devlet tarafından finanse edilerek geliştirildiğini belirten Savunma ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, katıldığı bir televizyon programında Altay Tankı ile ilgili yanlış bilinen konulara açıklık getirdi. Yarar, “Altay tankı BMC’nin ürünü değil. BMC, Türkiye’de ihaleye girip, ‘Ben bunu üreteceğim’ diyen firmadır. Tıpkı Otokar’ın ilk prototipleri hazırlaması gibi” dedi. Yarar, tankın seri üretim aşamasına geçildiğini ve bu sürecin artık tamamlandığını belirtti.

Altay Tankı Seri Üretime Geçti_2


Yeni Altay Tankı’nın Özellikleri

Yeni Altay tankı, önceki prototiplerden çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Yarar, tankın üzerindeki sistemler, koruma donanımları, zırh seviyesi, ağırlık, motor ve iletişim araçları gibi pek çok konuda yenilikler içerdiğini ifade etti. “Altay tankı, artık tamamen farklı bir araç haline gelmiş durumda. İlk prototipten bugüne kadar birçok yenilik eklendi” diye konuştu.

Altay Tankı Seri Üretime Geçti_3

Seri Üretim Süreci

Savunma ve Güvenlik politikaları Uzmanı Mete Yarar, seri üretim süreci hakkında da detaylı bilgi verdi. “Bize seri üretim bantlarını gördüğünüzde ancak seri üretimden bahsedebilirsiniz demişlerdi. Şimdi bu bantları gördüğümüzde, gerçekten de üretim sürecinin tamamlandığını anlıyoruz. Bu süreç, Altay tankının seri üretime geçtiğini ve artık düzenli olarak üretileceğini gösteriyor” dedi.

Altay Tankı Seri Üretime Geçti_4

Toplumun Güveni Artıyor

Mete Yarar, Altay tankının seri üretime geçmesinin, Türkiye’nin savunma sanayii alanında ne kadar ileri gittiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. “Bu tür projeler, ülkemizin kendi kendine yetebilme kapasitesini artırıyor ve dışa bağımlılığımızı azaltıyor. Toplumun bu projelere olan güveni ve ilgisi de her geçen gün artıyor” dedi.

Yeni Altay Tankı’nın Geleceği

Yeni Altay tankının geleceği hakkında konuşan Tarar, bu tankın, Türkiye’nin savunma gücünü önemli ölçüde artıracağını ifade etti. “Yeni Altay tankı, sadece Türkiye için değil, aynı zamanda müttefik ülkeler için de önemli bir savunma unsuru olacak. Bu tankın ihracat potansiyeli de oldukça yüksek” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.