DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21592700.1226%
Balıkesir
20°

KAPALI

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • HESAP
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla’da düzenlenen TCG Anadolu Gemisi Teslim Töreni ve Yeni MİLGEM Fırkateynleri Sac Kesme Töreni’ne katıldı. Erdoğan, Türkiye’nin gemi tasarımı, geliştirme, inşa ve bakımını yapan 10 ülkeden biri olmasının, sadece bir slogan olmadığını, aynı zamanda gurur verici bir başarı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla TCG Anadolu Gemisi Teslim Töreni ve Yeni MİLGEM Fırkateynleri Sac Kesme Töreni’ne katıldı. Törene ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Baykar Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına 30 Nisan 2016’da inşasına başlanan TCG Anadolu gemisinin ilk töreninin burada icra edildiğini hatırlatarak başladı. Aradan geçen 7 yılın ardından tekrar TCG Anadolu gemisini hizmete almanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Ancak bu durumun yeterli olmadığını söyleyerek, şimdi ikinci etap olan uçak gemisinin tamamını inşa etmek için birçok ülke ile görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Hizmete aldıkları TCG Anadolu gemisinin, dünyanın ilk ağır ve büyük helikopterlerin yanı sıra İHA’ların iniş-kalkış yapabileceği bir gemi olduğunu vurguladı. Bayraktar TB3, SİHA, Kızılelma, HÜRJET gibi projelerin bu geminin de kullanımına uygun olduğunu söyleyen Erdoğan, ayrıca taşıdığı tanklar sayesinde bu geminin insani ve askeri operasyonlara olanak sağlayacak özelliklere sahip olduğunu belirtti.

“YERLİ VE MİLLİ OLAN DAHA GELİŞMİŞ TEKNOLOJİLERE”

Erdoğan, “Gemide yer alan silah sistemleri, elektronik harp sistemleri, kızıl ötesi takip sistemi, lazer ikaz sistemi, radarlar yerli ve milli sanayimiz tarafından yerleştirildi. Bu gemide tam teşekküllü hastane ve ameliyathane yer alıyor. Bütün bu özellikleriyle TCG Anadolu sayesinde dünyada ilklerden olan oyun değiştiricilere hizmet eden bir ülke haline geleceğiz. Bu tür projelerde edindiğimiz tecrübelerle yerli ve milli olan daha gelişmiş teknolojileri ülkemize kazandırmayı sağlıyor. Gemi inşa sanayimiz milli uçak gemimizi de yaptı ve yapacaktır. Bugün aynı zamanda BİLGEM istif sınıfı fıkrateynlerinin de saç kesimlerini de yaparak inşasına başlıyoruz. Gurur tablosunu bize yaşatan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“SAVUNMA SANAYİ BÜTÇEMİZİ 75 MİLYAR DOLARA YÜKSELTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayinin ülkemizin yükselen yıldızı haline gelmesinin kolay olmadığını belirtti. Terörle mücadele için bile istedikleri İHA’yı diğer ülkelerin vermeyi reddettiğini ve zorluklarla karşılaştıklarını söyledi. Ancak çocuklarla birlikte ellerinden geleni yaparak İHA, SİHA, AKINCI ve Kızılelma gibi projeleri başarıyla tamamladıklarını ifade etti. Ayrıca, ülkede sadece 62 savunma sanayi projesi yürütüldüğü dönemde, bugün 750 projenin üzerinde çalışıldığını, ayrıca 56 olan sanayi firma sayısının da 2 bin 700’e yükseldiğini belirtti. Hükümetleri döneminde 5,5 milyar Dolar olan proje bütçesi de bugün 60 milyar doların üzerine çıkmış durumda olduğunu da belirtti.

Erdoğan, “Şimdi ihale süreci devam eden projelerle birlikte savunma sanayi bütçemizi 75 milyar dolara yükseltiyoruz. Her alanda yeni atılımları beraberinde getirecektir. Elbette sektör de bu duruma gelene kadar gayret gösterdi. Yerli ve milli savunma sanayindeki dik duruşumuz ve kararlılığımız sayesinde dışa bağımlılığı azaltmada iyi bir seviyeye geldi. Yerlilik oranımız göreve geldiğimizde yüzde 20’ydi, şimdi yüzde 80’e çıkarmamız gelecekte çok iyi anlaşılacak tarihi bir başarıdır. Artık sadece araçta yokuz. Şimdi mühimmatta her çeşidinde varız. Şimdi bizden yurt içi yurt dışı beklenen talepler var. Mevcut projelere devam ederken, geleceğin muharebe ortamına da hazırlanıyoruz. Her alanda ülkemizi dünyada hak ettiği yere çıkartana kadar durmayacak, duraksamayacağız. Geldiğimiz seviye önemlidir. Ülkemize karşı sergilenen gizli açık ambargoları geçmek için pek çok iş vardır. Mavi Vatan’ın güvenliği içinde bulunduğumuz kritik süreçte çok daha önem kazandırmıştır. Biz bunları da başaracak mıyız, hiç endişeniz olmasın başaracağız. Çünkü artık geneli itibarıyla toplu bir savunma sistemi ve taarruz sistemi yok. Bunu çeşitlendirerek başarmamız gerekiyor” dedi.

“TGC ANADOLU’YU HALKIMIZA AÇACAĞIZ.”

Erdoğan, “En ileri teknolojik seviyede geliştirdiğimiz SİDA’larımız tıpkı SİHA’larımız gibi dünyada gıpta ile takip ediliyor. Birçok teknolojiyi artık kendimiz geliştiriyoruz. Türkiye’nin kendi gemisini geliştiren 10 ülkeden biri olması kuru bir slogan değil, gurur duyulacak bir slogandır. Tamamladığımız ve sonucu gördüğümüz her proje ile azmimiz ve heyecanımız daha da artıyor. 2023 yılını savunma sanayide birçok projede milat olarak belirlemiştik. Ülkemizin 2’nci büyük gemisi olacak denizde ikmal, muharebe gemimiz Derya, Piri Reis denizaltımız İstanbul yine bu yıl içinde hizmete girecektir. Önümüzdeki aylarda bu alanda milletimize daha çok müjdemiz olacak. Güçlenen ve büyüyen Türkiye’nin artık kendi sınırları içinde başladığını herkes görmelidir. Bu tür projelerin sayısını artırarak sürdüreceğiz. Hizmete aldığımız ve sac kesimini yaptığımız gemilerimizin ordumuza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Şu anda milletime buradan ayrıca bir haberi de duyurmak istiyorum. TCG Anadolu’yu buradan Sirkeci’ye çekeceğiz. Ve Sirkeci’de halkımıza açacağız. İstiyoruz ki halkımız gelsin, gemimizi gezsin dolaşsın, sadece biz gururlanmayalım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla'da düzenlenen TCG Anadolu Gemisi Teslim Töreni ve Yeni MİLGEM Fırkateynleri Sac Kesme Töreni'ne katıldı. Erdoğan, Türkiye'nin gemi tasarımı, geliştirme, inşa ve bakımını yapan 10 ülkeden biri olmasının, sadece bir slogan olmadığını, aynı zamanda gurur verici bir başarı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla’da düzenlenen TCG Anadolu Gemisi Teslim Töreni ve Yeni MİLGEM Fırkateynleri Sac Kesme Töreni’ne katıldı.

 

DÜNYADA İLK! TCG ANADOLU TESLİME HAZIR!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.