DOLAR 32,9505 0.15%
EURO 35,3534 -0.05%
ALTIN 2.472,800,15
BITCOIN 20220220.66735%
Balıkesir
30°

AÇIK

17:14

İKİNDİYE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • HESAP
Balıkhane 2024

Balıkhane 2024

 Geçtiğimiz balık sezonu öyle pek bereketli geçmemişti ama daha önce yaşanan özellikle hamsi ve palamut bolluğu sırasında bir kez daha gördük ki mevcut toptancı balık hali çok yetersiz kalmış… Konuyla ilgili bu belki de üçüncü yazım.

ABONE OL
Haziran 20, 2024 14:45
Balıkhane 2024
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Önümüzdeki balık sezonu da yine böyle bereketli geçebilir.
Dışarıdan gelen büyük balıkçı tekneleri yanaşacak yerlerde yaşanan yer darlığı nedeniyle büyük sıkıntı çekiyorlar. Görülüyor ki toptancı balık hali hem çok yetersiz kalıyor hem de sahilin en güzel yerinde “ Kambur “gibi fuzuli yer işgal ediyor.
Toptancı balık halinin hem bu gerekçeyle hem de sahilin en güzel yerinde bulunması nedeniyle asıl yerleri olan balıkçı barınağına taşınmaları gerekiyor.
Bu yer, sadece perakende balıkçılar ile balık lokantaları bulunacak şekilde güzel bir projeyle sahilin bu kesimi garaj görüntüsünden kurtarılmalı. Toptancı balık halinin bugünkü görünüme bakacak olursak balık sezonu da
olmaması nedeniyle alan tamamen kamyon dâhil çeşitli motorlu aracın garajı olmuş…


İDO ile Kristal Cafe arasında otoparkın da bulunduğu, ağaçların her yıl gelişerek yeşerdiği alan sosyal bir yaşam alanı oldu. Ancak balıkhanenin olduğu alan ve Cumhuriyet Meydanı’nın deniz tarafında bulunan alan ise bilindiği gibi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğu için  Bandırma Belediyesi eli kolu bağlı bir icraat yapamıyordu.
Çünkü ortada 2 parti iktidarı olduğu için; biraz argo olacak ama kusura bakılmasın Bandırma Belediyesi’nin “borusu” ötmüyordu!..

Ancak hemen şunu da ilave edip önceki yönetimin hakkını verelim; 31 Mart’a kadar Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kendi yetkisi alanında bulunan yerlerde ışıklandırma olsun, temizlik olsun, yeşil alan konusunda olsun en iyi şekilde
bakımını yapmışlardı. .

Ama şimdi 31 Mart’tan sonra işler değişti. Tüm Balıkesir, CHP Belediyesi hâkimiyetine geçtiğine göre artık “orası senin burası benim” mazereti ortadan kalkmış oldu.
Böylece sahil fuzuli işgalden kurtarılacak ve yeşil sahil bandı İDO terminaline kadar devam etmesi halinde sahil kesimi çok güzel bir görüntüye kavuşacak.
Evet, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Akın kardeşim ile Belediye Başkanımız Dursun Mirza kardeşim; 5 yıl için göreve geldiniz…


Sahilin en güzel yerindeki bu “kambur” bulunduğu yerden kaldırmaya başlamak için “kolları” sıyırmalı ve daha sonra sadece toptancı balık esnafı ile balıkçı lokantalarının bulunacağı modern bir balıkhanenin yapımına şimdiden
başlanılmalı diye düşünüyorum…
Fotoğrafa bakar mısınız?… Ücretli otopark olarak çalışıyor… İçinize siniyorsa, beğeniyorsanız böyle kalmaya devam etsin mi?

YAZAR: Erdem ÖZCAN

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.