DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2095826-3.83562%
Balıkesir
17°

AÇIK

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • HESAP
İyi Huylu Beyin Tümörleri Kısa Sürede Kötüleşebilir”

İyi Huylu Beyin Tümörleri Kısa Sürede Kötüleşebilir”

ABONE OL
Şubat 16, 2024 11:40
İyi Huylu Beyin Tümörleri Kısa Sürede Kötüleşebilir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Uzmanı Prof. Dr. Keramettin Aydın, beyin tümörlerinin belirtilerinin büyüklüğüne, konumuna ve büyüme hızına bağlı olarak değiştiğini belirterek, “İyi huylu beyin tümörleri genellikle yavaş gelişen semptomlara sahiptir. Bu tümörler ilk başta fark edilmeyen hafif semptomlara neden olabilir, ancak birkaç ay veya yıl içinde kötüleşebilirler” dedi.

Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Uzmanı Prof. Dr. Keramettin Aydın ve Op. Dr. Merih Can Yılmaz, beyin tümörleri hakkında bilgi verdi. Beyin tümörünün beyin içinde veya çevresinde gelişebilen anormal hücre kitlesi olduğunu belirten Op. Dr. Merih Can Yılmaz, “Bu tümörler beyin dokusunun kendisinde ortaya çıkabileceği gibi sinirler, hipofiz bezi, epifiz bezi ve beyin yüzeyini çevreleyen meninksler gibi komşu yapılarda da ortaya çıkabilir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Keramettin Aydın ise beyin tümörlerini iyi huylu ve kötü huylu olarak iki grupta değerlendirerek, “İyi huylu beyin tümörleri genellikle yavaş gelişen semptomlara sahiptir. Bu tümörler ilk başta fark edilmeyen hafif semptomlara neden olabilir, ancak birkaç ay veya yıl içinde kötüleşebilirler” ifadelerini kullandı.

Beyin tümörü tedavi seçeneklerinin türüne, büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak değiştiğini belirten Op. Dr. Yılmaz, “Yaygın tedaviler arasında ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi tedavisi yer alır” dedi.

Beyin tümörlerinin belirtileri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Aydın, iyi huylu beyin tümörlerinin genellikle yavaş gelişen semptomlara neden olduğunu, ancak kötü huylu beyin tümörlerinin hızla kötüleşen semptomlara yol açtığını belirtti. Baş ağrısı, mide bulantısı, görme sorunları, his veya hareket kaybı gibi semptomların sıkça görüldüğünü ifade etti.

Risk faktörlerini açıklayan Op. Dr. Yılmaz, yaş, ırk, radyasyon maruziyeti ve aile öyküsünün beyin tümörü gelişme riskini etkileyebilecek faktörler olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aydın, beyin ameliyatının genellikle güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olduğunu vurgulayarak, “Ameliyatlar, beyin tümörlerinin çıkarılması, büyümenin yavaşlatılması ve teşhis için yapılabilir” dedi.

Beyin tümörleri konusunda farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenecek etkinliklere de değinen uzmanlar, beyin tümörü teşhisi konulan hastaların uygun tedavi seçenekleri için uzman tıbbi ekiple görüşmelerinin önemini vurguladılar.

HABER MERKEZİ

“Yük Gemisi battı “

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.