DOLAR 32,4747 0.06%
EURO 34,8461 0.31%
ALTIN 2.463,570,09
BITCOIN 1988469-4.5039%
Balıkesir
20°

HAFİF YAĞMUR

04:40

SABAHA KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • HESAP
Özrü Kabahatinden Büyük

Özrü Kabahatinden Büyük

ABONE OL
Mart 27, 2024 14:44
Özrü Kabahatinden Büyük
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Bandırma Belediye Başkan Adayı Cemal Öztaylan, gelen tepkilerin ardından çark etti. Öztaylan’a göre balık yiyen Çerkesler “Haramzadeymiş”. Öztaylan cephesinden yapılan yazılı açıklamada olayda bahsi geçen Yeniziraatli Muhtarı Murat Özhan’ın sürgünle gelmemesi nedeniyle balık yediği için “Haramzade Çerkes” olmadığına vurgu yapıldı.

Çerkesler haramzade ve haramzade olmayanlar diye ikiye ayrılır” sözleri tepki çeken AK Parti Bandırma Belediye Başkan Adayı Cemal Öztaylan, Çerkeslere tarih dersi vermeye kalktı. Olayla ilgili Türkiye genelinde birçok Kafkas Kültür Derneği’nden kınama yazı paylaşılırken, Öztaylan’ın özrü kabahatinden büyük ve haberin içeriğinden uzak siyasi mağduriyet çıkarmaya dayalı açıklamasını noktası virgülüne dokunmadan paylaşıyoruz.

Not: Yazılı açıklamadaki cümle düşüklüğü, anlam bozuklukları ve imla hatalarının gazetemizle alakası yoktur. Gönderilen yazıya hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. 

Balık yemek, Çerkeslerin sürgün edilmiş halkına acı günleri hatırlatır. Atalarına karşı olan saygılarından dolayı özellikle yaşlı Çerkeslere göre Balık yemek haramdır. 1864’de Karadeniz kıyılarına sürgün edilen Çerkesler, o dönemin eski gemileri ile Karadeniz’in karşı kıyısına geçmeye zorlandı. Çoğu zaman kapasite üstünde yolcu alan bu gemilerle yapılan yolculuklarda birçok gemi batmış ve Karadeniz, Çerkeslerin atalarına mezar olmuştur. 30 bin civarında Çerkesin bu sürgün sırasında hayatını kaybettiği ve denize atıldığı düşünülmektedir.

Bu acı olaylar sebebiyle Çerkesler, Karadeniz’den çıkan balıkları, atalarına saygısızlık yapmamak için uzun süre yememişler ve zamanla bu durum gelenek haline gelmiştir. Bandırma Belediye Başkan Adayı M. Cemal Öztaylan’ın bir konuşmasında kullandığı kelime ile ilgili Çerkeslere hakaret ettiği iftirasına konu olan durum ise yukarıda anlatılan tarihi olaylara dayanmaktadır. Velhasıl Gazetesi’nin araştırmadan, bilmeden, olayın muhatapları ile görüşmeden yaptığı ve gazetecilik ilkeleri ile bağdaşmayan bu yalan haberi, tamamen yerel seçimlerde Bandırmalı hemşehrilerimizi kandırmak ve karşı adaya oy devşirmek için yapılmış bir çalışmadır.

Bandırma Belediye Başkan Adayı M. Cemal Öztaylan, yapılan çirkin ve iftira dolu haberlere karşı yaptığı açıklamada, etik ve insanlık dışı bu tür haberleri şiddetle lanetledi. Annesi ve dedesinin de Çerkes olduğunu belirten Öztaylan, kendisinin Çerkeslerle hiçbir sorununun olamayacağını söyledi.

Haramzade olmayan, yani sürgünle gelmediği için balık yiyen muhtar anlamında kullanılan bu sözden dolayı yapılan mesnetsiz yakıştırmalar, siyasi fayda sağlamak isteyen malum kişilerin gözlerinin ne kadar döndüğünü ve düşüncelerindeki art niyeti ayan beyan göstermektedir. Daha kendi hemşehrilerinin tarihini bilmeyen; Çerkeslere ve Çerkeslerin yaşadığı acılara ne kadar uzak oldukları malum olan bu kişilerden ne Bandırma’ya ne de ülkemize fayda gelmeyeceği aşikardır.

Başımız dik, veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yok. Bandırmalı hemşehrilerim böyle iftira haberlere rağbet etmez; Bandırma’yı satanlara değil, hizmet edenlere oy verir. Bunun farkında olan ve korkudan ne yapacağını şaşıran bu insanlara karşı en güzel cevabı hemşehrilerimiz sandıkta verecektir.

Öte yandan haberde ismi geçen Yeniziraatli Muhtarı Murat Özhan ise Velhasıl Gazetesi’nde çarpıtalan olayla yaşanan olayın uzaktan yakından ilgili olmadığını belirterek haberlerin kasıtlı olarak çarpıtıldığını ifade etti. Çerkeslerin Karadeniz’de yaşadığı acı kayıplarından dolayı balık yememesi ve balığı haram görmelerinden dolayı aralarında böyle bir sohbet geçtiğini belirten Murat Özhan, Çerkeslere karşı bir hakaret yapılmadığını, aksine Çerkes Ataları’nın yaşadığı acılar ve çekmiş olduğu zorluklar karşısında gösterilen saygıya binaen yapılan bir diyalog olduğunu vurguladı.” denildi.

HABER MERKEZİ

“Çin Bayramı Başladı “

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.